מוחם של בעלי הפרעת קשב וריכוז זקוק לגירויים, זו לא מחלה כי אם תסמונת

מוחם של בעלי הפרעת קשב וריכוז זקוק לגירויים, זו לא מחלה כי אם תסמונתמוחם של בעלי הפרעת קשב וריכוז זקוק לגירויים ורצוי שיהיו הרבה גירוים בו זמנית. הפרעת קשב וריכוז אינה מחלה כי אם תסמונת, כלומר תופעה אשר גדלה והולכת עם השנים.

הסטטיסטיקה מצביעה על גידול שנתי משמעותי בכמות הילדים הלוקים בהפרעת קשב וריכוז. בעוד שלפני 4-5 שנים דובר על כ-5% מאוכלוסיית הילדים, הרי שכעת מדובר על 12% ואפילו יותר מקרב הילדים. אם תשאלו מורים בכיתה הם יאמרו שכמעט כל ילד שלישי סובל מתסמיני ADD  או ADHD  במידה זו או אחרת.

הייתכן שמדובר במחלה? האם ניתן לומר שאותם הילדים אשר אובחנו על ידי איש מקצוע מוסמך וקיבלו מרשם תרופתי סובלים מחולי? או האם מדובר בתסמונת/ תופעה שמשתלטת על יותר ויותר ילדים החל מרגע היוולדם ומתאפיינת בהתנהגות/ יכולות שונות?  או, האם בכלל מדובר על שינויים אבולוציוניים במוח האדם, אשר מתאימים את עצמם לרוח התקופה, דהיינו: להתקדמות הטכנולוגית כגון, מחשבים וטלוויזיה, למהירות המסרים החזותיים ומספר הגירויים המתרחשים בו זמני?

בואו נחשוב רגע וננסה להגדיר מתי הקושי הגדול ביותר של בעלי הפרעת קשב וריכוז?  על פי רוב נמצא את הקושי בזמן הלימודים אשר מתבטא בהקשבה, בריכוז ברוגע, בשליטה העצמית ובסבלנות, הן בזמן השיעור בכיתה, והן בזמן הלימוד בבית (שיעורי בית, למידה למבחן וכו').

מדוע דווקא בסביבה הלימודית? ובכן, זה בעיקר בגלל השעמום. בעלי הפרעת קשב וריכוז אינם מסוגלים להתרכז בסביבה משעממת!

אך מה קורה אם אותם ילדים נמצאים בסביבה מעניינת ורבת גירויים, למשל במשחק מחשב מרתק? ובכן, כאן אין שום בעיה! הילדים מרוכזים להפליא, ולא רק שהם מרוכזים להפליא, אלא שהם יכולים להתמיד בריכוז הזה שעות על גבי שעות.

איך זה יכול להיות? פשוט מאוד, מוחם של ילדים בעלי הפרעת קשב וריכוז "מחפש" גירויים חדשים ורצוי כמה ביחד, כל העת. ברגע שיש עניין, אתגר ורמת האדרנלין עולה – יש ריכוז.

2 תגובות לפוסט "מוחם של בעלי הפרעת קשב וריכוז זקוק לגירויים, זו לא מחלה כי אם תסמונת"

הגב למאמר