לזהות את הפרעת הקשב

לזהות את הפרעת הקשבלפני מספר ימים התקשרה אלי אישה הזדהתה בשם מירי ואמרה שכנראה בן זוגה סובל מהפרעת קשב וריכוז והוא אינו מודע לה. היא ביקשה לדעת אם היא צודקת בקביעה שאכן יש לו הפרעת קשב וריכוז. ביקשתי ממנה קצת יותר פרטים: ובכן: היא ובן זוגה בני 31 ו-29 חיים כבר כשנתיים יחד. הם עובדים בעבודה כשכירים. היא כבר 5 שנים באותו מקום עבודה והוא החליף כבר 5 פעמים מקום עבודה. את הזמן המשותף בבית הם מעבירים מול הטלוויזיה, באינטרנט, או בוויכוחים. "על מה הוויכוחים"? שאלתי, והיא ענתה: "על שטויות (!), זה לא שאין אהבה, אלא שאנחנו מוצאים את עצמנו רבים על דברים קטנים שנובעים באי יכולתו של בן זוגי להתארגן בזמן, לדוגמא לצאת בזמן לעבודה או לאירוע, להחליט החלטות, לסדר את חפציו. לקחת החלטה זה משהוא שלוקח לו כל כך הרבה זמן שזה ממש מוציא אותי מדעתי". "ויש עוד משהוא?" שאלתי. "כן, הוא מתקשה לעקוב אחר שיחה לאורך זמן, משתעמם בקלות ויש לו מן התנתקויות שאני לא יכולה להסביר. זה לא קורה הרבה, אבל בכל זאת נראה לי שמשהוא לא בסדר". "ולמה אני מתקשרת? לגמרי במקרה בין חיפושים שונים באינטרנט הגעתי לאתר שלכם וקראתי את ההסבר שלכם סטודנטים עם הפרעות קשב וריכוז. פתאום נפל לי האסימון! הבנתי שיש לבן זוגי הפרעת קשב וריכוז. לא צריך להיות חכם מידי כדי להבין שכל הסימפטומים שציינתם קיימים אצלו".

עכשיו השאלה מה עושים?" ובכן, עניתי לה: "דבר ראשון צריך לבדוק איתו אם הוא מודע לאותם סימפטומים שלך נראים כמעידים על הפרעת קשב וריכוז". כמובן שצריך לקרא קצת יותר ולהבין את תסמונת הפרעת קשב וריכוז על היבטיה השונים ודרכי התמודדות. ולאחר מכן לעשות חושבים ואפילו לערוך רשימה בכתב של כל הקשיים היומיומיים והיכן הוא פוגש אותם. בשלב שני, אפשר לערוך איבחון, אבל לא חובה אם לא נמצאים במסגרת לימודית, ולבסוף, הכי חשוב להתחיל לעבוד על עצמך ולמצא את הדרכים שבהם אפשר לשפר את היכולות ולאכוף את הקשיים".

עדיין לא המלצתי למירי אף תוכנית טיפול, מכיוון שהדבר הראשון שעליה לעשות הוא לדבר עם בן הזוג ולוודא שהוא אכן מודע לכך שיש לו הפרעת קשב וריכוז. לעיתים, עצם ההכרה בקשיים פותרת הרבה מהבעיות היומיומיות ובמיוחד נותנת אישור לכך שהתנהגות זו או אחרת נובעת לא מעצם היותי טיפש, חסר ביטחון וכדומה, אלא מכיוון שיש לי קושי קוגניטיבי/התנהגותי.

זהו סיפור שכיח שחשבתי שמן הראוי להעלותו לבלוג, מכיוון שיצא לי לשמוע סיפורים דומים מאנשים שונים. זאת בגלל שהמודעות להפרעות קשב וריכוז עולה במשך הזמן, הנושא מדובר יותר בין אנשים ונכתב יותר בעיתונים ובכתבי עת וכך יוצא שאנשים מבוגרים "מגלים" את עצמם ככאלה.

תגובה אחת לפוסט "לזהות את הפרעת הקשב"

הגב למאמר